Napoli Federico II Üniversitesi

Unıversita Deglı Studi Di Napoli Federico II Logo2

Organizasyon Türü: Yüksek Öğretim Kurumu

Napoli Federico II Üniversitesi (UNINA) 1224 yılında kurulmuştur ve Avrupa’nın ilk kamu tarafından finanse edilen üniversitesidir. Günümüzde UNINA, her akademik alan için birçok kurs sunmaktadır. Araştırma tesisleri tüm bu kurslara değerli bir destek sağlamaktadır. Mevcut kayıtlı öğrenci sayısı 84.888, akademik personel sayısı 6000 birim ve teknik ve idari personel yaklaşık 8.000 birimdir.

UNINA, 4 okulda gruplandırılmış 26 bölümden oluşur. Yönetim ve girişimcilik konularına odaklanan bölüm, 5 eğitim yolu sunmaktadır (2 birinci aşama, 2 ikinci aşama, 1 üçüncü aşama). UNINA, Campania New Steel kuluçka merkezi ile bağlantılıdır. UNINA, genç mezunlara yenilikçi uygulamaların nasıl “geliştiricileri” olunacağını öğreten bir okul olan Apple Developer Academy’yi oluşturmak için Apple ile bilimsel ve teknolojik bir işbirliği anlaşması imzalamıştır. Apple Geliştirici Akademisi aracılığıyla UNINA, genç yeteneklere yeni şirketler kurup yönetirken Apple teknolojik platformlarında yenilikçi hizmetleri nasıl tasarlayacaklarını, uygulayacaklarını ve ticarileştireceklerini öğrenme fırsatı sunuyor. UNINA ayrıca, şirketler ile Dijital ve Endüstri 4.0 ekosistemi arasındaki işbirliği boşluğunu doldurmak için genç yeteneklere gerekli becerileri kazandırmayı amaçlayan DIGITA Akademi – Dijital Dönüşüm ve Endüstri İnovasyon Akademisi’nin kurulması için Deloitte Danışmanlık ile bir anlaşmaya sahiptir.

UNINA, ITATECH platformunu desteklemek, Cassa Depositi e Prestiti (CDP) ve Avrupa Yatırım Fonu (EIF, Group EIB’den) ile işbirliği yapmak gibi birçok girişimi desteklemektedir. ITATECH, başlıca İtalyan Üniversiteleri ile ICT tabanlı bilgi transferi sürecini finanse etmeye adanmış bir sermaye yatırım aracıdır. ITATECH UNINA aracılığıyla, yüksek teknolojik içerikli entelektüel sermayenin ticarileştirilmesini ve daha genel olarak araştırma sonuçlarının yeni iş fikirlerine çevrilmesini destekler, katalize eder ve hızlandırır. UNINA’nın yakın zamanda ITATECH, Panakes Partners SGR S.p.A. (şirket) ve Vertis SGR SpA (şirket) ile tıp, ilaç ve veterinerlik alanında ayrıca robotik, mekatronik ve otomasyon sektörlerinde yenilikçi projelerin seçilmesini, geliştirilmesini ve paylaşılmasını destekleyen işbirliği anlaşmaları yapmıştır.

2017’de UNINA, FEDERICA adlı bir web-öğrenme portalının oluşturulması sayesinde (Avrupa yapısal fonlarıyla oluşturulmuştur) en iyi çevrimiçi kurslar için Class Central ödülünü kazandı. UNINA’nın önde gelen profesörleri, FEDERICA platformunda İngilizce çevrimiçi kursları (MOOC’ler) geliştirmek için işbirliği yaptı ve böylece küresel Harvard & MIT platformu edX aracılığıyla en büyük uluslararası bilgi topluluğunun geliştirilmesine katkıda bulundu. FEDERICA’nın KAÇD’leri bugünlerde tüm AB bölgesinde bilginin uluslararasılaşmasının kabul görmüş itici gücünü temsil ediyor. Websitesi: www.unina.it , www.federica.unina.it

esperienza-alluniversita-federico-ii-napoli-italia-sarmad-d8026153f708458da63feedb06709d89